Vīriešu valstsvienība: otrā uzvara ar sviedru piegaršu; labas pozīcijas cīņā par ceļazīmi uz finālu

12.09.2022

Pirmdien, 28. februārī, Latvijas vīriešu basketbola valstsvienība FIBA 2023. gada Pasaules kausa izcīņas kvalifikācijas pirmās kārtas turnīra ceturtajā spēlē pārspēja  Beļģijas izlasi – 68:63 (21:16, 39:33, 51:49). Vēl A grupā Slovākija – Serbija 63:71. Pēc četrām spēļu kārtām Serbijas un Latvijas komandām ir pa 3 uzvarām, Beļģijai 2, Slovākijai 0. Pirmās kārtas turnīra finišs paredzēts vasarā: 30. jūnijā Rīgā viesosies Serbijas izlase, bet 3. jūlijā paredzēta spēle Slovākijā. Trīs labākās komandas, līdzi ņemot, visus iegūtos punktus, otrajā kārtā varēs turpināt cīņu par ceļazīmēm uz finālturnīru.

Atbildes spēles sākumā abu komandu aizsardzība bija labāka par uzbrukumu (4. minūtē 1:5). Latviju iekustināja komandas kapteiņa Daira Bertāna četri precīzie tālmetieni un pirmā puslaika vidū tika panākts vērā ņemams pārsvars (27:18 – 12. minūtē). Tālmetienu efektivitātē Latvija atkal bija pārāka (puslaikā 6/12 – 4/13), toties otrajā ceturtdaļā pretinieki ar agresivitāti mūsu soda laukumā nopelnīja tiesības bieži mest sodus (1/2 – 9/14). 15. minūtē 29:26, 19. minūtē – 39:30, tomēr izšķirošo pārsvaru panākt neizdevās.

Otrais puslaiks aizritēja nervu cīņā, kurā punkti abām komandām nāca ar sviedriem un asinīm. Latvijas komandai no tālienes vairs neizdevās trāpīt neko (0/7, visā spēlē 6/19), kamēr pretinieki dažās epizodēs bija precīzi (6/19, visā spēlē 10/32). Trīs reizes nācās atspēlēties (44:45 – 26. minūtē, 57:58 un 59:61 – 38.). Tomēr šoreiz Rihardam Lomažam, Tomam Leimanis, Andrejam Gražulim, Dairim Bertānam, Klāvam Čavaram, Marekam Mejerim un Artim Atem pēdējo minūšu scenāriju izdevās uzrakstīt ar drošāku roku, nekā pirms trim dienām Monsā. Leimaņa caurgājiens un precīzie sodi, Lomača precīzie sodi un izcilā piespēle Gražulim nodrošināja izšķirošo pārsvaru – 67:61.

Visā spēlē Latvijai pārsvars cīņā par atlēkušajām bumbām (43-32).

Latvijas valstsvienības saspēles vadītājs Toms Leimanis:

“Abās spēlēs bija asa fiziska cīņa. Patika, ka mēs tai bijām gatavi un galotnē nospēlējām ļoti aukstasinīgi, tiekot galā ar lielo spiedienu.”

Latvijas valstsvienības galvenais treneris Luka Banki:

“Esam sasnieguši iespējami labāko rezultātu, izcīnot divas lieliskas uzvaras pār līderiem.

Beļģijas komandas stils neatbilst mūsu basketbola filozofijai. Pēc pirmā puslaika Monsā, redzot, ka basketbola spēlē esam pārāki, pretinieki pārgāja uz asu fizisku spēli. Tā sagādāja grūtības, tomēr spējām pieskaņoties, cīnījāmies, palīdzējām viens otram. Laba aizsardzība un cīņa par bumbām deva pārliecību, kas palīdzēja uzvarēt.

Un šodien svarīgs faktors noteikti bija gaisotne tribīnēs. Prieks, ka skatītāji atgriežas tribīnēs un ar nepacietību jau gaidu jūniju, kad te spēlēsim ar grupas līdervienību Serbiju. Esmu pārliecināts, ka tribīnes būs pilnas.

Taču līdz tam visiem kopā jāizdara vēl viens svarīgs darbs – jāaptur karš Ukrainā.”

Beļģijas izlases galvenais treneris Dario Džerdža:

“Esmu lepns par saviem spēlētājiem. Par spīti zaudējumiem sastāvā, pēc neveiksmīgā pirmā puslaika pirmajā spēlē, progresējām un šodien cīnījāmies visas 40 minūtes. Spēles iznākumu izšķīra dažas detaļas – kāda kļūda svarīgā brīdī, pie pretinieku groza izcīnīta bumba, iemesti vai neiemesti soda metieni. Zinu, ka Latvijai pietrūka Zorika, taču mums ļoti pietrūka Sema van Rosoma – ar viņu laukumā būtu pavisam cita spēle.”

Otrajā posmā A grupas trīs labākās komandas, līdz ņemot visās spēlēs iekrāto bilanci, aizvadīs pa divām spēlēm ar B grupas labāko trio. Nākamo sāncenšu turnīrs piebremzējies, jo atceltas spēles starp Lielbritānijas un Baltkrievijas izlasēm (pagaidām abām bilance 1-1). Potenciālo favorītu duelī Grieķijas izlase (3-1) divreiz pārspēja Turcijas komandu (1-3) – 72:71 un 76:67.

Emīls Toms LBS vīriešu izlašu koordinators

Vīriešu valstsvienību atbalsta: OlyBet Sports Bar, p/f Ķekava, Circle K, Knauf, Rexona. Mangaļi.

2023. gada Pasaules kausa kvalifikācija, Eiropas zona, A grupa

Komanda SRB SVK BEL LAT U-Z Punkti V
Serbija  x 75:63  71:63  69:73  101:100  3-1  316:299  1.
Slovākija 63:75  63:71  x 57:83  74:82  0-4  257:311 4.
Beļģija 73:69  83:57   x 65:66  63:68 2-2  284:260  3.
Latvija 100:101 82:74  66:65  68:63   x 3-1  316:303 2.

30. jūnijā: Latvija – Serbija, Beļģija – Slovākija

3. jūlijā: Slovākija – Latvija, Serbija – Beļģija

B grupa. 25. februārī: Grieķija – Turcija 72:71, Baltkrievija – Lielbritānija (spēle atlikta). 28. februārī: Turcija – Grieķija 67:76, Lielbritānija – Baltkrievija (spēle atlikta). Situācija tabulāGrieķija 3-1, Turcija 1-3, Baltkrievija 1-1, Lielbritānija 1-1.

C grupa. 25. februārī: Somija – Slovēnija 86:76, Horvātija – Zviedrija 64:7028. februārī: Slovēnija – Somija 79:83, Zviedrija – Horvātija 98:105 (2.pag.). Pēc 4 kārtām: Somija 3-1, Slovēnija 2-2 Zviedrija 2-2, Horvātija 1-3.

D grupa. 25. februārī: Izraēla – Vācija 67:71, Igaunija – Polija 75:71. 28. februārī: Vācija – Izraēla 84:80, Polija – Igaunija. 70:68 Pēc 4 kārtām: Vācija 3-1Izraēla 2-2, Igaunija 2-2, Polija 1-3.

E grupa. 24. februārī: Ungārija – Melnkalne 67:83, Francija – Portugāle 94:56. 27. februārī: Melnkalne – Ungārija 84:88, Portugāle – Francija 56:69. Pēc 4 kārtām: Francija 4-0, Melnkalne 2-2, Ungārija 2-2, Portugāle 0-4.

F grupa. 24. februārī: Bosnija – Lietuva 77:78, Bulgārija – Čehija 79:70. 27. februārī: Lietuva – Bosnija 77:56, Čehija – Bulgārija 83:80. Pēc 4 kārtām: Lietuva 4-0. Bosnija 2-2, Bulgārija 1-3, Čehija 1-3.

G grupa. 24. februārī: Gruzija – Ziemeļmaķedonija 91:70, Spānija – Ukraina 88:74. 27. februārī: Ziemeļmaķedonija – Gruzija 65:79, Ukraina – Spānija (spēle atlikta). Pēc 4 kārtām: Spānija 3-0, Gruzija 3-1, Ukraina 1-2, Ziemeļmaķedonija 0-4.

H grupa. 24. februārī: Islande – Itālija 107:105 (2.pag.), Krievija – Nīderlande 80:69. 27. februārī: Itālija – Islande 95:87, Nīderlande – Krievija (spēle atlikta). Pēc 4 kārtām: Krievija 3-0, Itālija 2-2, Islande 2-2, Nīderlande 0-3.

Katras grupas trīs labākās komandas, ņemot līdzi visus punktus, kvalificēsies 2. posmam, kurā aizvadīs vēl 6 spēles ar blakusgrupas komandām (A+B, C+D, E+F, G+H).

12 labākās Eiropas komandas (pa trim no katras 2. posma grupas) iegūs ceļazīmes uz PK finālturnīru, kas 2023. gada septembrī notiks Japānā, Indonēzijā un Filipīnās. Komandas, kas 1. posmā grupās paliks 4. vietās, piedalīsies 2025. gada Eiropas čempionāta priekškvalifikācijas turnīrā).