Vīriešu valstsvienība: Ņūkāslā uzvara ar līderu cienīgu raksturu, turpinājums novembrī

12.09.2022

Latvijas vīriešu valstsvienība svētdien, 28. augustā, 2023. gada Pasaules kausa izcīņas kvalifikācijas turnīra spēlē Anglijas pilsētā Ņūkāslā pārspēja Lielbritānijas izlasi – 87:80 (24:16, 38:38, 64:60), pēc sešām kārtām nostiprinoties 1. vietā I grupas tabulā. Vēl svētdien Turcija – Serbija 72:79, Grieķija – Beļģija 85:68. Pēc sešām spēļu kārtām Latvijas komanda ar 5 uzvarām ir vienīgā līdere. Turnīrs turpināsies novembrī, kad Latvijas komanda spēlēs izbraukumā Grieķijā (10. novembrī) un savā laukumā uzņems Lielbritānijas izlasi (13. novembrī).

Ņūkāslas zālē mūsu komanda atkal varēja justies kā mājās (paldies “6. spēlētājam” no Latvijas un diasporas!), tomēr pirmajā puslaikā uzbrukumā pietrūka Rīgā piedzīvotās iedvesmas, kas izpaudās tālmetienu statistikā (puslaikā 3/15). Zināmu stabilitāti komandas spēlei nodrošināja Kristapa Porziņģa talants uzbrukumā un pretiniekiem iedvestais respekts soda laukumā. Savukārt punkti vislabāk krājās no soda metienu līnijas (pirmajā ceturtdaļā tieši puse – 12/14). Tomēr izrāviens no 12:14 (7. minūtē) līdz 24:16 vēl neizšķīra spēles likteni. Otrajā ceturtdaļā mājinieki vairākas reizes tika priekšā (28:30 – 17. minūtē, 36:38 – 20.), solot asu cīņu arī pēc lielā pārtraukuma.

Otrajā puslaikā Lielbritānijas komanda saviem trumpjiem pievienoja trāpīgus tālmetienus (6/11), šajā elementā visā spēlē sagādājot latviešiem negaidītu zaudējumu (7/29 – 11/27). Līdz 26. minūtei briti turējās vadībā ((lielākais pārsvars – 42:46 un 48:52). Porziņģis un Rihards Lomažs noorganizēja izrāvienu līdz 60:52 (29. minūtē), taču arī tā vēl nebija uzvara.

35. minūtē mājinieki vēlreiz tika priekšā (71:73, liekot Latvijas komandai atgādināt, ka šajā turnīrā iepriekš trīs no četrām uzvarām tika izcīnītas ar nesalaužamu cīņas garu un aizsardzību, nevis uguņošanu uzbrukumā. Porziņģa unikālā meistarības šīm komandas īpašībām pievienoja papildus vērtību un izturību pret Lielbritānijas komandas cienījamo neatlaidību. Pēc 80:75 vēl bija 81:78 un 83:80, bet pēdējo vārdu teica Latvijas komanda.

Visā spēlē Latvijai uzvara cīņā pie groziem (45-36, tai skaitā uzbrukumā 19+10) un daudz vairāk punktu ar soda metieniem (26/34 – 11/17).

Kristapam Porziņģim 29 punkti un 14 atlēkušās bumbas, Rihardam Lomažam 16, Dairim Bertānam 11.

Latvijas valstsvienības galvenais treneris Luka Banki:

“Dažādu iemeslu dēļ šodien gaidījām smagu spēli, un tāda tā bija. Zinājām, ka Lielbritānijas komanda iepriekš ir sagādājusi nopietnas problēmas Grieķijai un Turcijai. Savukārt mums bija ļoti emocionāla spēle ar Turciju, pēc kuras bija svarīgi sagatavoties ne tik daudz taktiski, cik mentāli. Bija skaidrs, ka šodien būs pavisam citāda spēle.

Metienu precizitātēs neizdevās atkārtot to, ko nodemonstrējām Rīgā, toties labi kontrolējām atlēkušās bumbas un darbojāmies aizsardzībā. Izcili nospēlēja Kristaps (Porziņģis), uz kuru visu laiku tika izdarīts ļoti liels spiediens. Viņš tika galā, gan pats gūstot punktus un izcīnot bumbas, gan palīdzot partneriem.

Vasaras spēļu ciklā esam sasnieguši ļoti labu rezultātu, uzvarot visos četros mačos. Komandas sniegums spēlē ar Turciju ir iespaidojis visu Eiropu, bet svarīgi, ka esam pratuši uzvarēt arī spēlēs, kurās bijusi milzīga fiziskā cīņa. Tas liecina, ka esam stabilizējuši spēli. Komandas raksturs attīstās un nostiprinās. Tāpēc esmu pārliecināts, ka arī nākamajos spēļu ciklos būsim konkurētspējīgi , lai arī ierindā nevarēs būt vairāk basketbolisti.”

Latvijas valstsvienības kapteinis Dairis Bertāns:

“Turcijas spēli nav iespējams atkārtot katru vakaru. Zinājām Lielbritānijas komandas spēles stilu, un bijām gatavi smagai cīņai, kurā jāpārvar gan pretinieku pretestība, gan arī pašu neveiksmes. Šajā turnīrā jau esam izcīnījuši tādas uzvaras, to vajadzēja izdarīt arī šoreiz, ko izdarījām.”

Lielbritānijas izlases galvenais treneris Neitans Renkins:

“Apsveicu talantīgo un labi vadīto Latvijas komandu, kas nospēlēja ļoti labi. Esmu lepns par saviem spēlētājiem. Pēc mača Beļģijā bija vilšanās sajūta, bet izdarījām secinājumus un šodien spērām labu soli uz priekšu, gatavojoties EuroBasket turnīram.”

27. februārī: Latvija – Grieķija, Beļģija – Turcija, Serbija – Lielbritānija

J grupa. 25. augustā: Somija – Izraēla 79:73, Zviedrija – Vācija 50:67, Slovēnija – Igaunija 104:83. 28. augustā: Vācija – Slovēnija 90:71, Igaunija – Somija 68:76, Izraēla – Zviedrija 83:95. Situācija tabulā: Vācija 7-1, Somija* 7-1, Slovēnija 5-3, Izraēla 3-5, Zviedrija 3-5,  Igaunija 2-6

K grupa. 24. augustā: Ungārija – Lietuva 78:88, Melnkalne – Bosnija 88:69, Francija – Čehija 95:60. 27. augustā: Čehija – Ungārija 79:82, Lietuva – Melnkalne 90:73, Bosnija – Francija 96:90 (2.pag.). Situācija tabulā:  Lietuva 7-1, Francija 6-2, Melnkalne 5-3, Ungārija 4-4, Bosnija 4-4, Čehija 3-5.

L grupa. 24. augustā: Ukraina – Itālija 89:97, Gruzija – Nīderlande 77:66, Spānija – Islande 87:57. 27. augustā: Nīderlande – Spānija 64:86, Islande – Ukraina 91:88 (pag.), Itālija – Gruzija 91:84. Situācija tabulā: Itālija 5-1, Spānija 5-1, Islande 4-2, Gruzija 3-3, Ukraina 1-5. Nīderlande 0-6.

I un L grupās nav ieskaitīti 1. posmā sasniegtie rezultāti spēlēs ar grupu 4. vietu ieguvējiem.

Pa trim labākajām komandām no katras 2. posma grupas iegūs ceļazīmes uz PK finālturnīru, kas 2023. gada septembrī notiks Japānā, Indonēzijā un Filipīnās.

* Komandas, kuras jau nodrošinājušas ceļazīmi uz finālturnīru.