Vīriešu valstsvienība: Izcilā spēlē sagrauta Turcija, plats solis uz Pasaules kausa finālturnīru

12.09.2022

Latvijas vīriešu valstsvienība ceturtdien, 25. augustā, 2023. gada Pasaules kausa izcīņas kvalifikācijas turnīra spēlē sagrāva Turcijas izlasi – 111:85 (31:20, 56:47, 87:63), būtiski nostiprinot pozīcijas cīņā par ceļazīmi uz finālturnīru. Vēl ceturtdien I grupā Beļģija – Lielbritānija 72:57, Serbija – Grieķija 100:94 (pagarinājumā). Svētdien, 28. augustā, plkst.20 Ņūkāslā Latvijas komanda tiksies ar Lielbritānijas izlasi (TV6 tiešraide).

Latvijas valstsvienības optimālais modelis un Turcijas komandas ierašanās Rīgā faktiski labākajā sastāvā “Arēnā Rīga” sagādāja sen neredzētu basketbola zvaigžņu parādi, kurā visspožāko lomu nospēlēja Kristaps Porziņģis. Ne tik daudz ar rezultativitāti uzbrukumā, cik veikumu aizsardzībā, kontrolējot situāciju soda laukumā un iedvešot pamatīgu bijību pretiniekiem. Subjektīvos vērojumus apstiprina arī skaitļi – 6 bloķēti metieni ir valstsvienības rekords oficiālajās spēlēs un atkārtots rekords, ja ņem vērā arī pārbaudes mačos iespēto.

Tomēr Latvijas valstsvienības pārliecinošās uzvaras pamatā bija lielisks komandas kopdarbs, no ansambļa neizkrītot nevienam no 11 spēlējušajiem (divpadsmitais – Artūrs Kurucs nevarēja spēlēt  pēkšņas slimības dēļ). Tūlīt pēc “iesildīšanās” (3:9 – 3. minūtē) Latvijas komanda ieslēdza pilnu jaudu uzbrukumā, kas netika samazināta arī tad, kad pamatsastāvu nomainīja otrais piecnieks.

Turcijas izlases virknējums ne tuvu nebija tik līdzsvarots. Viesu līderiem izdevās nobremzēt latviešu pirmo izrāvienu, no 38:20 (12. minūtē) pietuvojoties līdz 56:49 (21.). Tomēr “6. spēlētāja” iedvesmoto mājinieku nākamā ofensīva bija neapturama, jau trešās ceturtdaļas vidū izšķirot spēles likteni Latvijas komandas labā (82:56 – 27. minūtē). Nākamajās minūtēs bija iespēja izbaudīt basketbola skaistumu, neuztraucoties par rezultātu.

111 gūtie punkti ir valstsvienības rekords oficiālajās spēlēs kopš neatkarības atjaunošanas (iepriekšējais – 110:64 pret Moldovu – tika sasniegts 1993. gada 30. maijā Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīrā Vroclavā.

Latvijas komandai pārsvars gandrīz visos spēles elementos: divpunktnieki 21/33 – 16/40, trīspunktnieki 20/35 – 12/21, sodi 9/12 – 17/21, atlēkušās bumbas 36 – 24, kļūdas 10-12.

Kristaps Porziņģis guva 22 punktus, izcīnīja 14 bumbas un bloķēja 6 pretinieku metienus, Dāvis Bertāns 17 (3p. 5/7), Rihards Lomažs 15, Rolands Šmits 11, Rodions Kurucs 8, Jānis Strēlnieks 8 (8 piespēles), Andrejs Gražulis 8, Kristers Zoriks 7, Klāvs Čavars 7, Dairis Bertāns 6, Mareks Mejeris 2.

Latvijas valstsvienības galvenais treneris Luka Banki:

“Tipiska “Wov!”spēle, neprotu atrast citus vārdus par šādu spēlētāju attieksmi laukumā un ārpus tā, par šādu sniegumu, par reakciju uz visām grūtībām, ieskaitot negaidīto Artūra Kuruca iziešanu no ierindas. Mūsu spēlētājiem ir izcils talants un attieksme, tāpēc mans darbs ir vienkāršs. Ceru, ka mūsu fani izbaudīja spēli, un mūsu spēlētāji viņus šodien darīja laimīgus.”

Jānis Strēlnieks: “Paldies 6. spēlētājam, šodien izbaudījām katru spēles minūti. Lieliska gaosotne, svarīgi, ka nepievīlām atbalstītājus. Esmu lepns par komandu un partneriem. Negribu iedziļināties detaļās. Šis ir viens ļoti svarīgs, solis, bet jāsaglabā koncentrācija nākamajām cīņām.

Turcijas izlases galvenais treneris Ergins Atamans:

“Zināju, ka mums ir problēmas aizsardzībā, bet šodien Latvijas komanda ar izcilo Kristapu Porziņģi priekšgalā lieliskā atmosfērā nodemontrēja izcilu spēli, ar lielisku tālmetienu precizitāti. Ja pretinieki trāpa 20 tālmetienus, turklāt ar lielisku precizitāti – ir sarežģīti cīnīties par uzvaru. Koncentrēsimies nākamai spēlei.

Cedi Osmans: “Lieliska spēle Latvijai, slikta spēle mums”.

FIBA 2023. gada Pasaules kausa izcīņas spēļu translācijas

Sestdien, 27. augustā, plkst.19:20 Lietuva – Melnkalne (TV3 Sport 2), 22:50 Islande – Ukraina (TV3 Sport 3);

Svētdien, 28. augustā, plkst.17:50 Igaunija – Somija (TV3 Sport 3), plkst.19:50 Lielbritānija – Latvija (TV6, TV3 Sport Open).

Lielbritānija     57:72 78:69 71:93 67:84 71:85 x 1-4   -59

28. augustā: 20:00 Lielbritānija – Latvija, 20:00 Grieķija – Beļģija, 20:00 Turcija – Serbija

10. novembrī: Grieķija – Latvija, Turcija – Beļģija, Lielbritānija – Serbija;

13. novembrī: Latvija – Lielbritānija, Beļģija – Grieķija, Serbija – Turcija;

24. februārī: Turcija – Latvija, Lielbritānija – Beļģija, Grieķija – Serbija

27. februārī: Latvija – Grieķija, Beļģija – Turcija, Serbija – Lielbritānija

J grupa. 25. augustā: Somija – Izraēla 79:73, Zviedrija – Vācija 50:67, Slovēnija – Igaunija 104:83. Situācija tabulā: Vācija 6-1, Somija 6-1, Slovēnija 5-2, Izraēla 3-4, Igaunija 2-5, Zviedrija 2-5. 28. augustā: Vācija – Slovēnija, Igaunija – Somija, Izraēla – Zviedrija

K grupa. 24. augustā: Ungārija – Lietuva 78:88, Melnkalne – Bosnija 88:69, Francija – Čehija 95:60. Situācija tabulā: Francija 6-1, Lietuva 6-1, Melnkalne 5-2, Čehija 3-4, Bosnija 3-4, Ungārija 3-4. 27. augustā: Čehija – Ungārija, Lietuva – Melnkalne, Bosnija – Francija

L grupa. 24. augustā: Ukraina – Itālija 89:97, Gruzija – Nīderlande 77:66, Spānija – Islande 87:57. Situācija tabulā: Itālija 4-1, Spānija 4-1, Islande 3-2, Gruzija 3-2, Ukraina 1-4. Nīderlande 0-5. 27. augustā: Nīderlande – Spānija, Islande – Ukraina, Itālija – Gruzija.

Pa trim labākajām komandām no katras 2. posma grupas iegūs ceļazīmes uz PK finālturnīru, kas 2023. gada septembrī notiks Japānā, Indonēzijā un Filipīnās.