Vīriešu valstsvienība: Beļģijā dramatiskā galotnē plus 1

12.09.2022

Piektdien, 25. februārī, Latvijas vīriešu basketbola valstsvienība FIBA 2023. gada Pasaules kausa izcīņas kvalifikācijas turnīra pirmās kārtas trešajā spēlē izcīnīja otro uzvaru, pārspējot Beļģijas izlasi – 66:65 (23:10, 43:25, 57:45). Pirmdien, 28. februārī, plkst.19:30 “Arēnā Rīga” notiks atbildes spēle (biļetes var iegādāties šeit).

Ātrums un mērķtiecīgs spiediens uz pretinieku groza apakšu un agresīva aizsardzība, liekot pretiniekiem spēlēt ātrāk, nekā viņiem tas būtu izdevīgi – Latvijas komandas pamatpiecnieka jaunais modelis (Toms Leimanis, Dairis Bertāns, Rodions Kurucs, Andrejs Gražulis un Klāvs Čavars) no pirmajām sekundēm uzņēmās iniciatīvu un vadību. Jau 7. minūtē pārsvars pirmo reizi pārsniedza 10 punktu robežu (18:7) un tuvāk pretinieki netika līdz pat 33. minūtei.

Sākoties spēlētāju maiņām, uzbrukums uz brīdi zaudēja asumu. Toties aizsardzība turējās, neļaujot bez laukuma “ģenerāļa” Sema van Rosoma spēlējošajiem  pretiniekiem tikt līdz groza apakšai. Savukārt beļģu cerības uz tālmetieniem nepiepildījās (puslaikā 6/12 – 2/13). Pie sava groza gan tika zaudētas 8 bumbas, toties tikpat daudz izdevās izcīnīt pēc neveiksmīgiem uzbrukumiem. Lielākais pārsvars tika sasniegts puslaika pēdējā sekundē (43:25).

Bet – būtu pārdroši un neloģiski gaidīt, ka pēc visām piespiedu pārmaiņām sastāvā vienlīdz augstā kvalitātes līmeņi izdosies aizvadīt visas 40 minūtes. Ikviens no 12 spēlētājiem mača gaitā deva savu ieguldījumu komandas pārsvara sasniegšanā, tomēr otrajā puslaikā uzbrukumam pietrūka precizitātes, un beļģi parādīja, ka ne velti novembrī pieveica Serbiju. Piecas minūtes pirms spēles beigām vēl bija 65:55, bet atlikušajā laikā uzbrukumā nepaveikto nācās kompensēt ar sviedriem un vīrišķīgu cīņu aizsardzībā. Izdevās. “Otrā sērija” pirmdien būs tikpat grūta.

Visā spēlē Latvijai pārsvars tālmetienos 10/24 – 5/24 un cīņā pie groziem (44-34), toties vairāk kļūdu (17-11). Abas komandas neizmantoja daudz iespēju no soda metienu līnijas (12/23 – 14/27).

Dairis Bertāns guva 13 punktus, Rihards Lomažs 12 (5 piesp.), Klāvs Čavars 12.

Beļģijas komandai Retins Obasohans guva 18 punktus, Pjērs Antuāns Žilē 13, Emanuels Lekomts 11.

Latvijas valstsvienības kapteinis Dairis Bertāns:

“Šodien bija ļoti svarīgi uzvarēt – vienalga, kādā veidā – un to mēs izdarījām. Pirmajā puslaikā kontrolējām spēli, labi darbojāmies gan aizsardzībā, gan uzbrukumā. Otrajā puslaikā pretinieki koriģēja savu spēli, darbojoties daudz agresīvāk. Tiesneši to akceptēja un mēs sākām pieļaut kļūdas. No tām jāmācās, gatavojoties otrajai spēlei.”

Latvijas valstsvienības galvenais treneris Luka Banki:

“Esmu ļoti priecīgs par uzvaru. Kaut gan abām komandām jau pirms spēles bija zaudējumi sastāvos, bija aizraujoša cīņa. Otrais puslaiks mūsu izpildījumā nebija pats labākais. Zaudējām agresivitāti. Tagad ātri jāizdara secinājumus un jāsaprot, ko varam labot divās dienās, kas šķir no otrās spēles. Gatavosimies un būsim gatavi cīņai.”

Beļģijas izlases galvenais treneris Dario Džerdža:

“Spēli sākām bez nepieciešamās agresivitātes, piedevām nevarējām trāpīt brīvus metienus no labām pozīcijām. Esmu lepns par savu komandu otrajā puslaikā. Ja nav laba uzbrukuma, jāstrādā aizsardzībā, un to arī darījām. Nepadevāmies, gandrīz atspēlējāmies, tomēr ar to šoreiz nepietika. Svarīga nozīme bija tam, ka zaudējām daudz bumbu pie sava groza un slikti metām sodus. Kad esi zaudētājos ar mīnus 8 un netrāpi četrus pēc kārtas – tas ir sāpīgi. Piedevām mums bija šaura rotācija, ko vēl vairāk samazināja treniņā gūtais savainojums. Analizēsim spēli, meklēsim iespējas kaut ko koriģēt uz labo pusi.

Beļģijas izlases uzbrucējs Hanss Vanvijns:

“Ja pirmajā puslaikā būtu izpildījuši spēles plānu un trāpījuši brīvus metienus – būtu uzvarējuši. Zinājām, ka Latvijas spēlētāji var precīzi uzbrukt, tomēr sākumā ļāvām viņiem tikt pie brīviem metieniem, kas tika izmantoti.“

Emīls Toms LBS vīriešu izlašu koordinators

Vīriešu valstsvienību atbalsta: OlyBet Sports Bar, p/f Ķekava, Circle K, Knauf, Rexona. Mangaļi.

3. jūlijā: Slovākija – Latvija, Serbija – Beļģija

B grupa. 25. februārī: Grieķija – Turcija 72:71, Baltkrievija – Lielbritānija (spēle atlikta). Situācija tabulā: Grieķija 2-1, Baltkrievija 1-1, Turcija 1-2, Lielbritānija 1-1. 28. februārī: Turcija – Grieķija, Lielbritānija – Baltkrievija.

C grupa. 25. februārī: Somija – Slovēnija 86:76, Horvātija – Zviedrija 64:70Pēc 3 kārtām: Slovēnija 2-1 Zviedrija 2-1, Somija 1-2, Horvātija 0-3. 28. februārī: Slovēnija – Somija, Zviedrija – Horvātija.

D grupa. 25. februārī: Izraēla – Vācija 67:71, Igaunija – Polija 75:71. Pēc 3 kārtām: Izraēla 2-1, Vācija 2-1, Igaunija 2-1, Polija 0-3. 28. februārī: Vācija – Izraēla, Polija – Igaunija.

E grupa. 24. februārī: Ungārija – Melnkalne 67:83, Francija – Portugāle 94:56. Pēc 3 kārtām: Francija 3-0, Melnkalne 2-1, Ungārija 1-2, Portugāle 0-3. 27. februārī: Melnkalne – Ungārija, Portugāle – Francija.

F grupa. 24. februārī: Bosnija – Lietuva 77:78, Bulgārija – Čehija 79:70. Pēc 3 kārtām: Lietuva 3-0. Bosnija 2-1, Bulgārija 1-2, Čehija 0-3. 27. februārī: Lietuva – Bosnija, Čehija – Bulgārija.

G grupa. 24. februārī: Gruzija – Ziemeļmaķedonija 91:70, Spānija – Ukraina 88:74. Pēc 3 kārtām: Spānija 3-0, Gruzija 2-1, Ukraina 1-2, Ziemeļmaķedonija 0-3. 27. februārī: Ziemeļmaķedonija – Gruzija, Ukraina – Spānija.

H grupa. 24. februārī: Islande – Itālija 107:105 (2.pag.), Krievija – Nīderlande 80:69. Pēc 3 kārtām: Krievija 3-0, Islande 2-1, Itālija 1-2, Nīderlande 0-3. 27. februārī: Itālija – Islande, Nīderlande – Krievija.

Katras grupas trīs labākās komandas, ņemot līdzi visus punktus, kvalificēsies 2. posmam, kurā aizvadīs vēl 6 spēles ar blakusgrupas komandām (A+B, C+D, E+F, G+H).

12 labākās Eiropas komandas (pa trim no katras 2. posma grupas) iegūs ceļazīmes uz PK finālturnīru, kas 2023. gada septembrī notiks Japānā, Indonēzijā un Filipīnās. Komandas, kas 1. posmā grupās paliks 4. vietās, piedalīsies 2025. gada Eiropas čempionāta priekškvalifikācijas turnīrā).