Visi jaunumi

Latvijas valstsvienība: ar sviedriem izcīnīta uzvara pār Kamerūnu, ceļā uz Parīzi vēl Brazīlijas barjera

06.07.2024

Dalīties:

Olimpiskā kvalifikācijas turnīra pusfinālā sestdien, 6. jūlijā, Latvijas valstsvienība pārspēja Kamerūnas komandu – 72:59 (23:19, 38:35, 53:50). Svētdien plkst.19 izšķirošajā cīņā par ceļazīmi uz Parīzes spēlēm pretinieki būs Brazīlijas basketbolisti  (biļetes šeit; TV6 tiešraide).

SIŽETS. Latvijas komanda labi ieskrējās (15:8 – 6. minūtē, 23:16 – 10.), taču kamerūnieši apstiprināja, ka viņu iekļūšana pusfinālā nav nejauša. Atlētiskie centri savā soda laukumā nobremzēja mūsu  garos spēlētājus, savukārt tālmetieniem trūka stabilitātes, lai strauju nostiprinātu pārsvaru. 12. minūtē pretinieki uz brīdi pat tika priekšā (23:24). Vadība uzreiz tika atgūta (31:26), tomēr tālāk par +5 latvieši tika vien pēdējā ceturtdaļā. Līdz tam vēl bija 36:35 (20.), 40:40 (22.), 48:40 (27.), 50:48 (30.).

Pēdējā ceturtdaļā augļus deva visu spēli uzturētā aizsardzības intensitāte – uzkrājoties nogurumam, kamerūnieši sāka biežāk kļūdīties. 34. minūtē – 62:50, 38. minūtē – gan tikai 65:59, bet tas bija pēdējais pretinieku cerību brīdis.

IZŠĶIROŠAIS BRĪDIS. Ceturtās ceturtdaļas sākums, kad Latvijas aizsardzība 200 sekundes noturēja Kamerūnas izlasi “sausā”, un ar Riharda Lomaža, Artūra Strautiņa un Rolanda Šmita trāpījumiem tika panākts 62:50.

SKAITĻI. Tālmetieni 9/30 – 3/27, divpunktnieki 13/30 – 17/37. Atlēkušās 43 – 40.

REZULTATĪVĀKIE. Rihards Lomažs guva 20 punktus, Rolands Šmits 13, Dāvis Bertāns 12 (3p. 4/9). Kamerūnas komandai vairāk par 10 punktiem guva tikai Viljams Narass 14.

KONKURENTI. Otrajā pusfināla pārī Brazīlija – Filipīnas dienvidamerikāņi kārtējo reizi šajā turnīrā slikti ieskrējās, gandrīz visu pirmo puslaiku ļaujot pretiniekiem kontrolēt spēli. Taču trešā ceturtdaļa tika sākta ar 14:0 izrāvienu, gandrīz sešas minūtes atstājot filipīniešus “sausā” (41:33) un turpinājumā Brazīlijas pārsvars nopietni vairs netika apdraudēts – 71:60 (12:22, 27:33, 53:39.

Filipīnas līderi vairs nebija spoži (Džastinam Braunlijam 15+8 atl., no spēles 5/16, Dvaitam Ramosam 13), turklāt soda laukumos pietrūka savainotā Kaia Sotto. Brazīlijai līdzvērtīgu spēlētāju loks tomēr plašāks. Bruno Kabloku 15+11 atl., Marselino Huertass 13+7 piesp., Kukass Diass 10+9 atl., Džordžinjo De Paula 8, Jago Santušs 8.

TURPINĀJUMS. Brazīlijas izlases galvenais treneris Aleksandrs Petrovičs uz “Delfi” jautājumu, kuru pretinieku vairāk gribētu uzvarēt finālā, vaļsirdīgi atzina, ka ilgās trenera karjeras beigu posmā nevēlas melot – labprātāk spēlētu ar Kamerūnas izlasi, bet par 99% esot drošs, ka pretī būs Latvija. Un tikpat vaļsirdīgi atzina, ka pēc Netu zaudēšanas savainojuma dēļ komandai neesot ļoti daudz iespēju uzbrukumā. “Kas atliek? Strādāt aizsardzībā! Filipīnu izlase, kas pirmajos mačos bija guvusi 89 un 94 punktus, mums iemeta 60 – tātad izdarījām labu darbu.”

Latvijas pārstāvji neklātienē piebalsoja. Rihards Lomažs: “Turnīrs pierādījis, ka šādās sacensībās jāspēlē no aizsardzības. Rīt būs gatavi cīnīties par katru centimetru.” Luka Banki: “Šodien uzvarējām kaujā pie groziem, ar smagu darbu samazinājām pretinieku metienu precizitātes procentu. Tagad fokusējamies, lai rīt būtu gatavi darīt to pašu.”

BRAZĪLIJAS izlase (12. vieta FIBA reitingā) piedalījusies 15 olimpiskajos turnīros. Trīs reizes izcīnītas bronzas medaļas, tiesa, tas noticis pasen (1948., 1960. un 1964. gadā).

Sešu(!) spēlētāju vizītkartēs ir NBA pieraksts – pasaulē labākajā līgā spēlējuši saspēles vadītāji Marselinju Huertass un Rauls Netu (savainojuma dēļ viņam turnīrs gan beidzies), aizsargs Didi Luzada, centra spēlētāji Brunu Kabuklu un Krištianu Felisiu, bet aizvadītajā sezonā to darījis uzbrucēji Gujs Santušs (Goldensteitas “Warriors”). Meistarības un atraktivitātes ziņā no viņiem neatpaliek komandas līderis 2023. gada Pasaules kausa izcīņā saspēles vadītājs Jagu Duš Santušs (14,8 punkti un 7.8 rezultatīvas piespēles), kurš pērn pārstāvēja Belgradas “Crvena zvezda”.

Olimpiskajā kvalifikācijas turnīrā Rīgā Brazīlija grupā uzvarēja Melnkalni (81:72), zaudēja Kamerūnai (74:77) un pusfinālā pieveica Filipīnas (71:60).

Labākā statistika: Bruno Kaboklu 16,7 + 8 atl., Marselinju Huertass 11,3 +4,7 piesp., Lukass Diass 11,3.

Olimpiskais kvalifikācijas turnīrs, Rīga, A apakšgrupa

Komandas GEO PHI LAT U-Z Grozi V
Gruzija xxx 96:94 55:83 0-1 -26 3
Filipīnas 94:96 xxx 89:80 1-0 +7 2
Latvija 83:55 80:89 xxx 1-1 +19 1

B apakšgrupā: Brazīlija – Melnkalne 81:72, Melnkalne – Kamerūna 70:66, Kamerūna – Brazīlija 77:74. Noslēguma tabula: Brazīlija 1-1 (+6), Kamerūna 1-1 (-1), Melnkalne 1-1 (-5).

Pusfināls: Brazīlija – Filipīnas 71:60, Latvija – Kamerūna 72:59

Spēļu grafiks “Arēnā Rīga”

Datums Laiks Spēle Biļetes
7.07. 19:00 Fināls Biļetes

PIREJA. Gaidītais superduelis Grieķija – Slovēnija (lasi Jannis Atentetokounpo – Luka Dončičs) lika vilties. Grieķi no pirmajām minūtēm kontrolēja notikumus laukumā un pārliecinošo uzvarēja – 96:68 (32:14, 47:33, 66:50. Atentetokounpo pirmajā ceturtdaļā guva 13 punktus un pēc tam krājumu nepapildināja, taupot veselību. 19 punktu naturalizētajam Tomasam Volkupam.

Otrais pusfināls saglabāja intrigu līdz pēdējai sekundei: Horvātija – Dominikāna 80:77 (16:15, 37:32, 53:53) Uzvarētājiem Ivica Zubačs guva 25 punktus.

Finālspēle Grieķija – Horvātija svētdien plkst.21.

VALENSIJA. Bahamas – Libāna 89:72 (31:16, 50:36, 63:54), Spānija – Somija 81:74 (17:20, 38:30, 56:59). Divas minūtes pirms beigām vēl bija 72:72… Spāņiem 28 punktus guva Villijs Ernangomess

Finālspēle Spānija – Bahamas svētdien plkst.21:30.

SANHUANA. Lietuvas izlase mačā ar Itāliju iniciatīvu no rokām izlaida tikai uz īsām epizodēm – 88:64 (25:21, 47:38, 68:53). Mariuss Grigonis guva 23, Mindaugs Kuzminsks 15 punktus.

Puertoriko – Meksika 98:78 (20:25, 47:39, 77:59).

Fināls Lietuva – Puertoriko pēc Latvijas laika plkst.1 naktī uz pirmdienu.