Vīriešu valstsvienība: olimpiskajā ceļā pirmais solis drošs; trešdien plkst.19 ar Filipīnu izlasi

02.07.2024

Olimpiskajā kvalifikācijas turnīra pirmajā spēļu dienā otrdien, 2. jūlijā, Latvijas valstsvienība pārspēja Gruzijas komandu – 83:55 (17:13, 45:24, 58:41). Trešdien plkst.19 spēle ar Filipīnu izlasi (biļetes šeit, TV6 tiešraide). Grupas divas labākās komandas iekļūs pusfinālā.

SIŽETS. Pirmajā ceturtdaļā Latvijas komandas uzbrukums lika atcerēties pārbaudes mačus (tālmetieni 3/11 – 0/2), toties aizsardzība atgādināja, ka pēdējos trijos gados uzvaras izcīnītas arī mačos, kad “nekrīt”. Pretinieku atlētiskajiem centriem pretī tika likts fiziskais spēks un meistarības kvalitāte, no pirmajām minūtēm uzņemoties vadību – 5:2, 10:4, 14:9.  Puslaika vidū rezultāts uz brīdi iestrēga, bet otrajā ceturtdaļā tika panākts izšķirošais pārsvars (43:22 – 19. minūtē). Otrajā puslaikā gruzīni pietuvojās līdz 51:37 (27.) un 60:47 (32.), bet Latvijas aizsardzība neatlaidīgā stabilitāte drīz izgaisināja visas šaubas par uzvaru.

IZŠĶIROŠAIS BRĪDIS. Pirmā puslaika vidus, kad Rihards Lomažs, Mareks Mejeris un trīsreiz Dāvis Bertāns no tālienes cauršāva pretinieku aizsardzību, no 14:13 izaudzējot rezultātu līdz 29:15.

REZULTATĪVĀKIE. Artūrs Strautiņš guva 18 punktus, Mareks Mejeris 11+7 atl. un 4 piesp., Rolands Šmits 10+7 atl. Gruzijas komandai Aleksandrs Mamukelašvili guva 14 punktus.

SKAITĻI. Trīspunktnieki 12/29 – 4/16, atlēkušās bumbas 39 – 30. Spēles pirmā zvaigzne – Mareks Mejeris: lietderības koeficients 22 un +/- 27. Artūram Strautiņam attiecīgi 22 un 20. Abi garām nemeta: Mejerim 2p. 4/4, 3p. 1/1, Strautiņam 2p. 1/1, 3p. 4/4, sodi 4/4.

KOMENTĀRI. Artūrs Strautiņš: “Sākām ar agresīvu aizsardzību, kāds arī bija mūsu spēles plāns. Aizsardzībā smēlāmies enerģiju uzbrukumam. Rīt turpināsim tādā pašā stilā.”

Latvijas valstsvienības galvenais treneris Luka Banki:

“Prieks tā sākt turnīru. Tas nenāca viegli – aiz muguras gara sezona, bija īss sagatavošanās laiks. Taču spēlētāji labi reaģēja, darbojās ar lielu enerģiju aizsardzībā un atrada pareizu ritmu uzbrukumā. Īpaši labi izdevās otrā ceturtdaļa, bet bija laba dinamika arī turpinājumā. Rīt mūs gaida svaigi pretinieki, kuri darbojas pilnīgi citā stilā. Darīsim visu iespējamo, lai iepriecinātu mūsu fanus.”

KONKURENTI. Rīgas turnīra pirmajā spēlē B apakšgrupas favorītu divcīņā Brazīlijas izlase pēdējā ceturtdaļā salauza Melnkalnes komandas pretestību – 81:72 (15:23, 36:42, 52:56). Iespaidīgs sniegums brazīliešu centram Brunu Kabuklu (25 punkti, 9 atl.) un veterānam Marselinjo Huertasam (17). Bet spēles atslēga tomēr meklējama aizsardzībā. “Spēles gaitā atradām piecus vīrus, kuri bija gatavi smagi cīnīties. Prieks par uzvaru, bet īpaši tādēļ, ka to neizcīnījām tradicionālajā Brazīlijas stilā,” uzvarētāju treneris Aleksandrs Petrovičs uzteica komandas raksturu.

TURPINĀJUMS. Filipīnu izlase (37. vieta FIBA reitingā) ) līdz šim piedalījusies 7 olimpiskajos turnīros, tiesa, pēdējo reizi tas noticis tālajā 1972. gadā. Labākais rezultāts – 5. vieta 1936. gadā. Pērn FIBA kausa izcīņā savā laukumā uzvara pār Ķīnas izlasi (96:75), zaudējumi Dominikānai (81:87), Angolai (70:80), Itālijai (83:90) un Dienvidsudānai (68:87) – 24. vieta.

Šogad FIBA eksperti savā komandu potenciāla novērtējumā filipīniešiem atvēlējuši tikai 20. pozīciju starp visām 24 kvalifikācijas turnīru dalībniecēm. Bet – pēdējā pārbaudes spēlē Sosnovecā filipīnieši tikai ar 80:82 zaudēja Polijas izlasei, galotnē neizmantojot izdevību gūt virsroku. Spēka uzbrucējs Džastins Braunlijs guva 30 punktus. Pirms tam Turcijā zaudējums ar 73:84 (Braunlijam 21).

Olimpiskajam kvalifikācijas turnīram pieteikti tikai 11 spēlētāji, no kuriem seši pērn piedalījās Pasaules kausa izcīņā – arī saspēles vadītājs Dvaits Ramoss (vidēji spēlē 13,2).

7.07. 19:00 Fināls Biļetes

PIREJĀ. Slovēnija – Horvātija 92:108 (16:31, 41:54, 68:93). Pārsteigums visiem Dončiča faniem, gaidīts iznākums tiem, kuri ar vēsu prātu sekoja komandu un to līderu attīstībai un motivācijai (horvāti izgāzās Pasaules kausa kvalifikācijai un līdz olimpiskajam kvalifikācijas turnīram izsitās no paša “pagraba”). Dončičam 26 punkti, 11 atlēkušās un 10 rezultatīvas piespēles, bet, viņam esot laukumā, komanda guva par 26 punktiem mazāk nekā pretinieki. Horvātiem seši vīri guva no 11 līdz 21 punktam. Abām komandām vēl jāspēlē ar Jaunzēlandi. Otrajā trijniekā mūsu paziņu spēlē Dominikāna pārspēja Ēģipti (90:77). Grieķijas izlase iesaistās trešdien.

VALENSIJĀ. Latvijas pāridarītāja Somijas izlase zaudēja Bahamu komandai (85:96). No tālienes 13/35 – 11/23. Abas vēl spēlēs ar Polijas izlasi. Spānija ar naturalizēto Lorenco Braunu saspēles vadītāja pozīcijā bez problēmām uzveica Libānas izlasi (104:59) un gatavojas cīņai ar Angolu.

SANHUANĀ. Lietuvas izlase sākusi ar uzvaru pār Meksiku, pārsvaru nodrošinot trešajā ceturtdaļā – 96:84 (29:26, 49:44, 83:61). Mariusam Grigonim 21 punkts. Naktī uz ceturtdienu jāspēlē ar Kotdivuāru. Otrajā trijniekā Itālija – Bahreina 114:53. Puertoriko izlase iesaistās šodien.