Vīriešu valstsvienība: ar aizsardzību kaldināta uzvara pār Slovākiju, tiekamies olimpiskajā kvalifikācijas turnīrā!

25.02.2024

Svētdien, 25. februārī, Latvijas vīriešu basketbola valstsvienība 2025. gada Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīra spēlē pārspēja Slovākijas komandu – 64:52 (15:10, 31:27, 45:38), izcīnot otro uzvaru. Turnīrs turpināsies novembrī, kad  Latvijas komanda izbraukumā un Rīgā tiksies ar Beļģijas izlasi. Bet valstsvienību darbībā redzēsim jau pēc četriem mēnešiem – pārbaudes spēlēs un olimpiskajā kvalifikācijas turnīrā Rīgā (2.-7. jūlijs; biļetes sāks tirgot 6. martā).

Agresīva aizsardzība un mērķtiecīgs spiediens uz pretinieku groza apakšu Latvijas komandai sagādāja pirmo pārsvaru (6:0 – 3. minūtē), kura attīstīšanai pietrūka pirms trijām dienām Saragosā redzētās koncentrēšanās un iedvesmas uzbrukumā. Pirmais tālmetiens iekrita tikai 16. minūtē (desmitajā mēģinājumā!), kļūdu bija mazāk, nekā Spānijā, bet tikpat daudz, cik pretiniekiem (puslaikā pa deviņām). Un – pārāk bieži pretiniekiem tika ļauts tikt pie atlēkušajām bumbām pie mūsu groza (bumbas uzbrukumā 8-13).

Pēdējos divarpus gados Latvijas komanda ne reizi vien apliecinājusi prasmi uzvarēt arī spēlēs, kurās “nekrīt”. Arī šoreiz aizsardzība bija līmenī, neļaujot pretiniekiem tikt tuvāk par 11:10 un 19:16. Taču neizdevās panākt vairāk par 26:19.

Pēc lielā pārtraukuma Latvijas komandas uzbrukumos trīspunktu akcents kļuva vēl izteiktāks. Kamēr tika sameklētas “drošās rokas”, slovāki uz mirkli pat izrāvās priekšā (34:36 – 25.). Vadību izdevās atgūt uzreiz, bet drošs pārsvars tika iekrāts vien pēdējās četrās minūtēs, kad no 52:46 izdevās panākt 60:46.

Visā spēlē 2p. 14/25 – 11/30, 3p. 7/25 – 6/26, 1p. 15/20 – 12/14, atlēkušās 36-36, kļūdas 15-17.

Andrejam Gražulim 18 punkti un 9 atlēkušās, Kirsteram Zorikam 11 punktu un 4 rezultatīvas piespēles.

Valstsvienībā pierakstījies ceturtais pāris tēvs – dēls: Valteriem, Laksām un Vecvagariem pievienojies Helmaņu duets.

Andrejs Gražulis: “Smaga cīņa. Viņi piespieda pieņemt sarežģītus lēmumus uzbrukumā, taču izdevās labi nospēlēt aizsardzībā, ļaujot pretiniekiem gūt tikai 52 punktus.”

Latvijas valstsvienības galvenais treneris Luka Banki: “Esam priecīgi par otro uzvaru šajā spēļu logā. Skaitļi parāda, ka neesam bijuši ļoti veiksmīgi uzbrukumā. Pretiniekiem “uz papīra” bija vairāk motivācijas, viņi bija ļoti labi sagatavojušies, izdarīja lielu fizisko spiedienu, parādīja vienu no savām labākajām spēlē. Tas sagādāja problēmas. Bija svarīgi pareizi reaģēt, un to izdarījām ar labu komandas sniegumu. Pierādījām , ka esam gatavi uzvarēt šādās smagās spēlēs, pierādījām, ka komandai piemīt uzvarētāju mentalitāte. Tas ir labs signāls, domājot par nākamajām cīņām.

Uzvaras neskaitu, skaitļi mani īpaši neietekmē. Mums jādomā, kā uzvarēt katrā nākamajā spēlē, lai apstiprinātu piederību līmenim, ko esam sasnieguši.“

Slovākijas izlases galvenais treneris Aramiss Nagličs: “Apsveicu pretiniekus, bija patīkami spēlēt tik lieliskā gaisotnē. Esmu lepns par savu komandu. Cīņā ar vienu no labākajām komandām pasaulē parādījām raksturu. Lai apturētu Latvijas uzbrukumu, centāmies variēt aizsardzību. Pēc zaudējuma, protams, nevaram būt priecīgi, tomēr esamu apmierināts ar darbu, ko paveicām.”

Latvijas valstsvienība EuroBasket2025 kvalifikācijas spēlē ar Slovākiju

Nr. Vārds un uzvārds Dz.g. Aug. Poz. Klubs’2022/2023 Sp. Pkt.

23. februārī: Slovākija – Latvija, Spānija – Beļģija

A grupa. 22. februārī: Slovēnija – Ukraina 87:73, Portugāle – Izraēla 70:72. 25. februārī: Slovēnija – Izraēla 88:79, Ukraina – Portugāle 77:79. Pēc 2 kārtām: Slovēnija 2-0, Izraēla 1-1, Portugāle 1-1, Ukraina 0-2

B grupa. 22. februārī: Islande – Ungārija 70:65, Itālija – Turcija 87:80. 25. februārī: Turcija – Islande 76:75, Ungārija – Itālija 62:83. Pēc 2 kārtām: Itālija 2-0, Turcija 1-1, Islande 1-1, Ungārija 0-2

D grupa. 22. februārī: Zviedrija – Bulgārija 84:70, Vācija – Melnkalne 85:61. 25. februārī: Bulgārija – Vācija 67:62, Melnkalne – Zviedrija 95:70. Pēc 2 kārtām: Vācija 1-1, Melnkalne 1-1, Bulgārija 1-1, Zviedrija 1-1.

E grupa. 23. februārī: Kipra – Bosnija 66:99, Francija – Horvātija 73:61. 26. februārī: Bosnija – Francija 64:74, Horvātija – Kipra 92:63. Pēc 2 kārtām: Francija 2-0, Horvātija 1-1, Bosnija 1-1, Kipra* 0-2.

F grupa. 23. februārī: Lielbritānija – Nīderlande 98:94, Grieķija – Čehija 72:64. 26. februārī: Nīderlande – Grieķija 72:74, Čehija – Lielbritānija 90:82. Pēc 2 kārtām: Grieķija 2-0, Čehija 1-1, Lielbritānija 1-1, Nīderlande 0-2

G grupa. 23. februārī: Dānija – Gruzija 75:69, Serbija – Somija 77:61. 26. februārī: Somija – Dānija 89:85, Gruzija – Serbija 63:76. Pēc 2 kārtām: Serbija 2-0, Somija* 1-1, Dānija 1-1, Gruzija 0-2.

H grupa. 22. februārī: Lietuva – Polija 83:64. 23. februārī: Ziemeļmaķedonija – Igaunija 69:74. 26. februārī: Polija – Ziemeļmaķedonija 71:96, Igaunija – Lietuva 65:59. Pēc 2 kārtām: Igaunija 2-0, Ziemeļmaķedonija 1-1, Lietuva 1-1, Polija* 0-2

Finālturnīram no katras grupas kvalificēsies pa trim komandām. Ceļazīmes jau garantētas Latvijas (C grupa), Kipras (E), Somijas (G) un Polijas (H) izlasēm.