Vīriešu valstsvienība: Džakartas/Manilas gars nav zudis; nervu cīņā Saragosā pieveikta Spānija!

22.02.2024

Latvijas vīriešu basketbola valstsvienība ceturtdien, 22. februārī Saragosā 2025. gada Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīra pirmajā spēlē pārspēja Spānijas komandu – 79:75 (23:14, 40:37, 57:57). Svētdien, 25. februārī, plkst.17 “Arēnā Rīga” spēle ar Slovākijas vienību, kas pirmajā mačā savā laukumā zaudēja Beļģijai (60:75).

Spānijas izlasei Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīra sākuma galvenā intriga bija Rikija Rubio atgriešanās laukumā un valsts galvenajā komandā. 2019. gada Pasaules kausa izcīņas MVP trūkums bija izteikti jūtams gan 2022. gada Eiropas čempionātā, kad nācijas glābšanai saspēles vadītāja pozīcijā nācās naturalizēt Lorenco Braunu, gan jo īpaši 2023. gada Pasaules kausā, ko amerikānis ignorēja.

Brīnums nenotika – veselības problēmu dēļ ieturētā ilgā pauze karjerā nebija palikusi gluži bez sekām, tāpēc Rubio rokas un kājas reizēm netika līdzi galvai, arī saprašanās ar partneriem vēl slīpējama. Bet – tās ir Spānijas izlases problēmas, kuras jau kopš pirmajām minūtēm mērķtiecīgi  padziļināja Latvijas komanda. Andrejs Gražulis, Klāvs Čavars un Rodions Kurucs mūsu aizsardzību soda laukumā sacementēja Džakartā un Manilā redzētajā līmenī, uzbrukums līdz pat puslaika galotnei bija ātrs un daudzveidīgs, bet, pats galvenais, kvalitāte īpaši nekritās arī pēc spēlētāju maiņām.

Pirmajā puslaikā pēc līdzvērtīgi aizvadītajām trijām minūtēm rezultāts auga Latvijas komandas labā: 7. minūtē – 16:9, 9. minūtē – 21:11, 13. minūtē – 25:22, bet 15. minūtē – 34:22. Iespējams, pārsvars būtu lielāks, ja lielisko metienu precizitāti (puslaikā 2p. 8/10-8/18, 3p. 7/12 – 4/14) “nepapildinātu” daudzās kļūdas (14-4). Pārāk bieži spāņu agresīvajiem aizsargiem izdevās izjaukt latviešu uzbrukumu jau tālu no groza, un kļūdas konvertēt vieglajos punktos (puslaikā 16-6). Spāņu izrāviens (0:8) sabojāja pirmā puslaika izskaņu – 40:37.

Otrajā puslaikā rezultāts mainījās viļņveidīgi – 46:37 un 48:44, 55:47 un 57:57. Kļūdu skaitu gan izdevās samazināt, taču reti izdevās tikt pie tālmetieniem (3. ceturtdaļā 0/2), un pārāk bieži spāņi tika pie atlēkušajām bumbām mūsu soda laukumā. Meklējot risinājumus, Luka Banki izmēģina gan spēli bez centriem, gan piecnieku ar trīs aizsargiem. Uzbrukumā iet smagi, bet aizsardzība nepiekāpjas un 59:60 (33. minūtē) paliek mājinieku vienīgais prieka brīdis. 35. minūtē – 66:61, un starp +5 un +2 rezultāts svārstījās līdz nervu un soda metienu cīņai pēdējās sekundēs. Mūsējie nesalūza, spāņiem revanšs neizdevās!

Visā spēlē Latvijai pārsvars metienu precizitātē (2p. 20/30 – 16/38, 3p. 10/22 – 7/24, toties mazāk soda metienu (9/13 – 22/34) un atlēkušo bumbu uzbrukumā (7-17; kopumā pie groziem līdzsvars: 31-32), kā arī vairāk kļūdu (20-12).

Latvijas komandai Rihards Lomažs guva 18 punktus (17 rezultatīvas piespēles), Andrejs Gražulis 13, Jānis Timma 11, Rodions Kurucs 9, Mārcis Šteinbergs 7, Kristers Zoriks 6 (5 piespēles), Klāvs Čavars 6 (7 atl.), Kārlis Šiliņš 4, Toms Leimanis 2, Artūrs Strautiņš 2, Dairis Bertāns 1, Arūrs Kurucs

Spānijai Dario Brizuela guva 16 punktus, Haime Pradilja 14, Rikijs Rubio 11 (5 piespēles), Ksavi Lopess-Arostegui 10, Huančo Ernangomess 8, Sebastjans Saiss 7, Viktors Klavers 5, Alberto Abalde 3, Alberto Diass 1.

Luka Banki: “Labs veids, kā sākt jaunu nodaļu mūsu stāstā. Spēle ar vienu no Eiropas labākajām komandām pārpildītā arēnā – šis vakars bija īpašs. Piedevām vēl Rikija (Rubio) atgriešanās un īpašā sajūsma, ar kādu viņu sagaidīja fani.

Pretinieki ar savu agresivitāti, fizisko spēku, ātrumu labi provocēja mūsu kļūdas, no kurām varējām izvairīties. Tomēr esmu priecīgs ka nopelnījām uzvaru un pierādījām, ka varam adaptēties, saglabāt uzticību savam stilam un spēlēt nopietnu basketbolu, par spīti dažādu apstākļu dēļ notikušajām izmaiņām sastāvā. Tagad mums priekšā vēl viens īpašs vakars – svētdien pārpildītajā Rīgas arēnā.

Rihards Lomažs: “Spēlēšana pret Spānijas izlasi pārpildītā arēnā Latvijas tērpā – nav vajadzīga nekāda papildus motivācija. Bet, protams, gribam pierādīt, ka vasara nebija tikai laimīgs gadījums, nosargāt mūsu iedvesmu un pozīcijas. Patīkami atgriezties mājās ar uzvaru, bet zinām, ka varam spēlēt vēl labāk.”

Spānijas izlases galvenais treneris Seržio Skariolo: “Apsveicu Latvijas komandu ar labu spēli. Man nav ko pārmest saviem spēlētājiem, kuri darīja, ko varēja. Pretinieki meta precīzāk, bet mēs smagi strādājām aizsardzībā, centāmies kustināt bumbu, panācām līdzsvaru pie groziem, kaut gan fiziskais pārsvars bija Latvijai. Izpaudās starpība pārliecībā – daudzi mūsu spēlētāji savos klubos spēlē maz vai vispār nemaz. Tagad jāskatās uz priekšu – jau pēc trim dienām svarīga spēle Beļģijā.”

Latvijas valstsvienība EuroBasket2025 kvalifikācijas spēlē ar Spāniju

Nr. Vārds un uzvārds Dz.g. Aug. Poz. Klubs’2022/2023 Sp. Pkt.

23. februārī: Slovākija – Latvija, Spānija – Beļģija

A grupa. 22. februārī: Slovēnija – Ukraina 87:73, Portugāle – Izraēla 70:72. 25. februārī: Slovēnija – Izraēla, Ukraina – Portugāle.

B grupa. 22. februārī: Islande – Ungārija 70:65, Itālija – Turcija 87:80. 25. februārī: Turcija – Islande, Ungārija – Itālija.

D grupa. 22. februārī: Zviedrija – Bulgārija 84:70, Vācija – Melnkalne 85:61. 25. februārī: Zviedrija – Vācija, Melnkalne – Bulgārija.

E grupa. 23. februārī: Kipra – Bosnija 66:99, Francija – Horvātija 73:61. 26. februārī: Bosnija – Francija, Horvātija – Kipra.

F grupa. 23. februārī: Lielbritānija – Nīderlande 98:94, Grieķija – Čehija 72:64. 26. februārī: Nīderlande – Grieķija, Čehija – Lielbritānija.

G grupa. 23. februārī: Dānija – Gruzija 75:69, Serbija – Somija 77:61. 26. februārī: Somija – Dānija, Gruzija – Serbija.

H grupa. 22. februārī: Lietuva – Polija 83:64. 23. februārī: Ziemeļmaķedonija – Igaunija 69:74. 26. februārī: Polija – Ziemeļmaķedonija, Igaunija – Lietuva.

Finālturnīram no katras grupas kvalificēsies pa trim komandām. Ceļazīmes jau garantētas Latvijas (C grupa), Kipras (E), Somijas (G) un Polijas (H) izlasēm.