PK’2023: tālmetienu krusa sasit Libānas aizsardzību, Banki aicina izbaudīt iespaidīgo debiju

25.08.2023

Piektdien, 25. augustā, Džakartā, FIBA 2023. gada Pasaules kausa izcīņas pirmajā spēlē Latvijas valstsvienība pārliecinoši pieveica Libānas komandu – 109:70 (27:17, 55:30, 82:48).  Otrajā kārtā svētdien, 27. augustā, plkst.16:30 spēle ar Francijas vienību, kas pirmajā kārtā piedzīvoja sagrāvi spēlē ar Kanādas izlasi (65:95). Grupas turnīra pēdējā kārtā otrdien, 29. augustā, plkst.16:30 latviešiem spēle ar Kanādu.

Ja arī Pasaules kausa izcīņas debitantiem bija kāds starta satraukums, pirmajās minūtēs to apslāpēja Eirolīgā rūdītā Rolanda Šmita precizitāte. 5. minūtē Dairis Bertāns ar savu pirmo precīzo trīspunktnieku (pavisam tādu bija 6 – 7 mēģinājumos) izvirzīja mūsu komandu vadībā (12:9), un kopš tā brīža noteikumus laukumā diktēja latvieši: 27:13 (9. minūtē), 43:24 (15.), 43:30 (17.), 58:30, 71:36 (25.), 97:53 (36.).

109 gūtie punkti ir Latvijas vīriešu valstsvienības rezultativitātes rekords lielajos finālturnīros (EuroBasket2017 Melnkalne tika pieveikta ar 100:68).

Komandu spēles stilu un kvalitāti raksturoja statistika. 3p. pirmajā puslaikā 11/21 – 1/10, visā spēlē 18/35 – 7/24, divpunktnieki puslaikā 10/13 – 11/23, spēlē 24/36 – 20/37. Atlēkušās 34-27, kļūdas 5- 15.

Dairim Bertānam 20 punktu, Rolandam Šmitam 17 (7 bumbas), Andrejam Gražulim 12+7 atl., Kristeram Zorikam 11 (7 piespēles), Dāvim Bertānam 10, Aigaram Šķēlem 10, Anžejam Pasečņikam 10, Artūram Kurucam 7, Rodionam Kurucam 5, Artūram Žagaram 4 (9 piespēles), Artūram Strautiņam 3.

Libānas izlasei Seržio El Darvišs guva 19 punktus, Omari Rasulala Spelmans 18.

Latvijas vīriešu valstsvienības galvenais treneris Luka Baniki:

“Jāizbauda šis vēsturiskais brīdis – Latvijas komandas pirmā spēle un pirmā uzvara Pasaules kausa izcīņā!

Nopietni noskaņojāmies, spēlējām agresīvi un vienkārši – tā, kā man patīk. Pirmajā puslaikā ļāvām pretiniekiem pie mūsu groza izcīnīt 10 bumbas, otrajā viņi to spēja tikai vienreiz – tas liecina par mūsu spēlētāju nopietno attieksmi pret šo spēli.

Mūsu apbrīnojamie līdzjutēji jau divas stundas pirms spēles sākuma gādāja par unikālu gaisotni ap čempionāta arēnu un pēc tam spēles zālē. Šādi brīži man iespiežas atmiņā uz visu mūžu.

Izbaudīsim šo debijas brīdi, kura dēļ esam tik smagi strādājuši. Un visvairāk ļausim to izbaudīt mūsu atbalstītājiem, kuri to ir pelnījuši. Bet mums tagad priekšā ieiešana citā dimensijā, kur būs darīšana ar fiziski spēcīgākie, agresīvākiem, meistarīgākiem pretiniekiem.”

Rolands Šmits:

“Esmu ļoti priecīgs gan par uzvaru, gan veidu, kā to sasniedzām. Spēlējām kā komanda, spēlējām agresīvi un fiziski – tā, kā mums jāspēlē vienmēr.”

Libānas izlases galvenais treneris Džads Elhajs:

“Apsveicu Latviju – tā ir lieliska komanda, ko apstiprina skaitļi. Lieliska metienu precizitāte, tikai 5 kļūdas – pretinieki kontrolēja spēles gaitu no pirmās līdz pēdējais minūtei.”

Spēlē Kanāda – Francija abpusēji bija milzum daudz atlētiskuma, individuālās meistarības un skaļu vārdu. Tiesa varēja just, ka dažām zvaigznēm labākā sportiskā forma vēl tālu priekšā vai arī labākie gadi jau palikuši pagātnē. Visspilgtāk reputāciju apliecināja NBA All Star pamatpiecniekā ievēlētais saspēles vadītājs Šejs Gildžess-Aleksanders, kura diriģētā Kanādas izlase pēc līdzvērtīgā cīņā aizvadītā pirmā puslaika (43:40) trešajā ceturtdaļā veica izšķirošo izrāvienu (29. minūtē – 65:44). Pēdējās minūtēs nekas neliecināja, ka Francijas “snaudošais milzis” varētu mosties un vismaz būtiski samazināt mīnusus. Tieši pretēji – Kanādas pārsvars pieauga līdz 85:52 (36.). Gala iznākumā – 95:65 Kanādas labā. Gildžesam-Aleksanderam 27 minūtēs 27 punkti, 13 atlēkušās, 6 piespēles.

29. augustā: 12:45 Libāna – Francija, 16:30 Kanāda – Latvija

Grupas pirmo divu vietu ieguvēji turpina cīņu par 1.-16. vietu, trešā un ceturtā komanda – par 17.-32. vietu.

2. posmā katrai komandai pa divām spēlēm ar G grupas komandām.

G grupa. 26. augustā: 16:45 Irāna – Brazīlija, 20:30 Spānija – Kotdivuāra. 28. augustā: 16:45 Kotdivuāra – Irāna, 20:30 Brazīlija – Spānija. 30. augustā: 16:45 Kotdivuāra – Brazīlija, 20:30 Irāna – Spānija.

Latvijas valstsvienība Pasaules kausa izcīņā

Nr. Vārds un uzvārds Dz.g. Aug. Poz. Sp. Pkt.