Olimpiskā kvalifikācija: Brazīlijas tālmetieni sadragā Latvijas olimpisko sapni; tiekamies EuroBasket’2025

07.07.2024

Olimpiskā kvalifikācijas turnīra finālspēlē svētdien, 7. jūlijā, Latvijas vīriešu basketbola valstsvienība zaudēja Brazīlijas komandai – 69:94 (11:34, 33:49, 46:72), kura izcīnīja olimpisko ceļazīmi. Olimpiskais turnīrs risināsies no 27. jūlija līdz 10. augustam, grupas turnīru spēles notiks Lillē, bet izslēgšanas turnīra cīņas – Parīzē.

SIŽETS. Pēc uzvaras pusfinālā Brazīlijas izlases galvenais treneris Aleksandrs Petrovičs vaļsirdīgi atzina, ka komandas pašreizējam modelim esot ierobežota jauda uzbrukumā, tāpēc uzvaras jāizcīna ar aktīvu aizsardzību. Bet – komanda, kas iepriekšējos trijos mačos Rīgā no tālienes bija uzbrukusi apmēram tāpat, kā Latvijas valstsvienība (mums 31/101, brazīliešiem 26/81), šoreiz sāka ar supersēriju 8/8(!), panākot 23 punktu pārsvaru.

11:34 pēc pirmās ceturtdaļas vēl nenozīmēja zaudējumu, jo visu spēli tādu precizitāti saglabāt nebija iespējams. Otrajā ceturtdaļā Rihards Lomažs iekustināja Latvijas uzbrukumu un, kad piebalsoja arī Rolands Šmits, 19. minūtē trešdaļa viesu pārsvara bija likvidēta (33:47). Bet, lai ofensīvu attīstītu, bez pašaizliedzības aizsardzībā, bija vajadzīga arī iedvesma un precizitāte uzbrukumā. Tādas nebija un brazīlieši atguva komfortablu pārsvaru,

IZŠĶIROŠAIS BRĪDIS. Pirmās ceturtdaļas pēdējās četras minūtes, kad tika piedzīvota katastrofa ar 0:19.

SKAITĻI. Trīspunktnieki 8/29 – 13/24, divpunktnieki 15/33 – 13/28, sodi 15/18 – 29/34.

REZULTATĪVĀKIE. Rihards Lomažs guva 15 punktus, Rolands Šmits 14, Artūrs Žagars. Brazīlijas komandai Brno Kaboklu guva 21 punktu, Leo Meindls 20, Džordžinjo De Paula 14.

TURPINĀJUMS. Brazīlijas izlase 16. reizi piedalīsies olimpiskajā turnīrā.

Latvijas valstsvienību pēc 14 mēnešiem gaida unikāls izaicinājums – Eiropas čempionāta finālturnīrs “Arēnā Rīga”. Kad būs tas, kā nebija šoreiz – laiks kvalitatīvā sagatavošanās procesā uzlādēt spēka un enerģijas baterijas.

KOMENTĀRI. Latvijas valstsvienības galvenais treneris Luka Banki:

“Brazīlija aizvadīja izcilu spēli. Izmantoja atlētiskumu un fizisko spēku, darbojās ar apbrīnojamu iedvesmu.

Iepriekš mūs uzskatīja par pastarīšiem, pelnrušķīti. Pēc lieliskā starta Pasaules kausa izcīņā mūs pieskaita pasaules elites komandām un cīņai ar Latviju pretinieki gatavojas pavisam citādi. Lai mūs pieveiktu, brazīliešiem vajadzēja parādīt savu labāko basketbolu. Novēlu, lai Parīzē viņiem izdodas iemest deviņus tālmetienus pēc kārtas, turklāt trāpīt pāri laukumam, kā izdarīja Brunu Kabuklu. Šovakar Brazīlija bija labāka par mums.

Šajā turnīrā spēlējām pēc klubu sezonas, nevis pirms tās, kā Pasaules kausā. Man pašam aiz muguras ir 82 spēļu sezona. Rodions Kurucs un Rolands Šmits valstsvienībai varēja pievienoties tikai ierasties dažas dienas pirms turnīra sākuma.

Mēs ieguldījām ļoti daudz spēka pusfināla cīņā ar fiziski spēcīgajiem Kamerūnas basketbolistiem. Pēc sestdienas spēles centāmies atjaunot enerģiju. Zaudējām finālā, taču šis joprojām ir labs brīdis Latvijas basketbolam. Esmu lepns par spēlētājiem, kolēģiem komandas vadībā un visu basketbola sabiedrību, kas palīdzēja mums virzīties uz priekšu. Nepārtrauksim ticēt saviem spēkiem – pat tik grūtā dienā kā šodien. Mums priekšā ir svarīgas cīņas. Mums jāturpina smagi strādāt un spēlēt kā komandai. Jāturas kopā ar paceltām galvām,

Latvijas valstsvienības kapteinis Dairis Bertāns:

“Apsveicu Brazīliju – pretinieki spēlēja atbrīvoti un iedvesmoti. Pirms gada Pasaules kausa izcīņā mums dinamika gāja uz augšu. Te bija pilnīgi otrādi. Brazīlija spēlēja atbrīvoti un iedvesmoti. Mēs it kā nejutām īpašu spiedienu, tomēr nespēlējām tik atbrīvoti. Šodien viņi bija labāka komanda un pelnīti uzvarēja.

Paldies mūsu līdzjutējiem, kuri mūs atbalstīja līdz galam.

Pateicos komandas biedriem, kuri laukumā atdeva visus spēkus, cik tie bija. Ir viegli būt labai komandai brīžos, kad uzvari. Turpmākie notikumi parādīs, kas mēs esam. Priekšā ir 2025. gada Eiropas čempionātu Rīgā.”

Olimpiskais kvalifikācijas turnīrs, Rīga, A apakšgrupa

Komandas GEO PHI LAT U-Z Grozi V
Gruzija xxx 96:94 55:83 0-1 -26 3
Filipīnas 94:96 xxx 89:80 1-0 +7 2
Latvija 83:55 80:89 xxx 1-1 +19 1

B apakšgrupā: Brazīlija – Melnkalne 81:72, Melnkalne – Kamerūna 70:66, Kamerūna – Brazīlija 77:74. Noslēguma tabula: Brazīlija 1-1 (+6), Kamerūna 1-1 (-1), Melnkalne 1-1 (-5).

Pusfināls: Brazīlija – Filipīnas 71:60, Latvija – Kamerūna 72:59

Fināls: Latvija – Brazīlija 69:94.

PIREJA. Finālspēles vidusdaļā Grieķijas izlase pakāpeniski izaudzēja pārsvaru pār Horvātijas komandu – 70:69 (22:22, 45:39, 66:53). Uzvarētājiem Jannis Atentetokounpo guva 23 punktus un izcīnīja 8 bumbas, Georgioss Papajanis 19. Horvātijas komandai Ivica Zubačs guva 19 punktus un izcīnīja 12 bumbas.

VALENSIJA. Spānija – Bahamas (17:17, 42:34, 65:56). Uzvarētājiem Lorenco Brauns guva 18 punktus, Villijs Ernangomess 15. Bahamu komandai Badijs Hīlds 19, Deandre Eitons 17.

SANHUANA. Lietuvas izlase mačā ar Puertoriko basketbolistiem nenobremzēja mājinieku ātros uzbrukumus (punkti 5-16) un neprecīzāk meta no tālienes (6/28 – 12/25) – zaudējums ar 68:79 (19:18, 35:38, 50:61). Uzvarētājiem Hosē Alvarado guva 23 punktus, Tremonts Voterss 18. Lietuviešiem Rokas Jokubaitis guva 18 punktus, Domants Sabonis 10+9 atl. Lietuvieši olimpiskajā turnīrā nespēlēs otro reizi pēc kārtas.