29.11.2024
Latvijas vīriešu basketbola valstsvienība ar divām uzvarām pār Beļģijas komandu lieliski sākusi sezonu, kuras kulminācija būs 2025. gada vasaras beigās Rīgā paredzētais Eiropas čempionāta finālturnīrs. Turpinājums būs ne mazāk aizraujošs – 20. februārī “Arēnā Rīga” viesosies pašreizējā Eiropas čempione Spānijas izlase. Otrdien, 3. decembrī, sāksies biļešu tirdzniecība uz FIBA rangu tabulas pirmā desmitnieka komandu spēli. Pievienojies #6spēlētājs kustībai: www.6speletajs.lv un tiec pie priekšrocībām biļešu iegādei!
Gan Latvijas, gan Spānijas vienības jau nodrošinājušas tiesības spēlēt EuroBasket2025, tomēr kvalifikācijas turnīra pēdējās spēles nebūs tikai formalitāte.
Latvijas valstsvienība pārspējusi Spānijas izlasi divās iepriekšējās tikšanās reizēs – 2023. gada 31. augustā Pasaules kausa izcīņā Džakartā un 2024. gada 22. februārī Eiropas čempionāta kvalifikācijas spēlē Saragosā (79:75). Latvieši grib pierādīt, ka šie panākumi nav bijuši nejauši, spāņi vēlas revanšēties!
Turklāt komandas FIBA rangu tabulā Eiropas konkurencē atrodas līdzās (Spānija – 4. vietā, Latvija – 5.; pasaulē attiecīgi 6. un 9.), tāpēc savstarpējo spēļu rezultātam būs īpaša nozīme, pārrēķinot reitinga punktus.
Tieši FIBA rangu tabula noteiks, kurā grozā komanda būs pirms EuroBasket2025 finālturnīra grupu izlozes. Pēc 4 spēļu kārtām jau zināmas 11 finālturnīra dalībnieces (turpmāk apzīmētas ar zvaigznīti), vēl 13 komandas kļūs zināmas februāra beigās. Visu spēļu rezultāti ietekmēs komandu reitingu un pozīcijas, tomēr provizoriskie izlozes grozi jau iezīmējušies (katrā finālturnīra grupā spēlēs pa vienai komandai no katra groza).
1.grozs: Serbija (1. vieta Eiropas reitingā)*, Vācija (2.), Francija (3.), Spānija (4.)*
Serbiem un spāņiem ceļazīmes jau rokā, Francijas izlase tai ir ļoti tuvu: E grupas turnīrā pietiks ar vienu uzvaru divās spēlēs (Horvātijā un savā laukumā ar Bosniju) vai pat zaudējumiem ar ne vairāk kā 12 punktu starpību katrā mačā).
Pasaules čempionei Vācijai (D grupa; bilance 2-2) jāuzvar izbraukumā Melnkalnē vai savā laukumā Bulgārijas izlase.
2. grozs: Latvija (5.)*, Lietuva (6.)*, Slovēnija (7.)*, Grieķija (8.)
Latvijas valstsvienība reitingā no Spānijas atpaliek par 35,3 punktiem – līdz februāra beigām reāli nesadeldējama starpība
Grieķi ar bilanci 3-1 ir F grupas vienīgie līderi un pēdējos mačos spēlēs izbraukumā Čehijā un savā laukumā ar Nīderlandi. Lieliskas izredzes un vērā ņemams pārsvars pār rangā 9. vietā esošo Itāliju – izskatās, ka 2. groza sastāvs jau zināms jau zināms.
3. grozs: Itālija (9.)*, Polija (10.)*, Melnkalne (11.), Čehija (12.)
Melnkalnieši ar 3 uzvarām ir D grupas līderi. Pēdējo spēļu grafiks ir sarežģīts – savā laukumā ar Vāciju un izbraukumā Zviedrijā – tomēr pat ar 3-3 un pozitīvu grozu starpību (patlaban +28) vajadzētu pietikt vismaz 3. vietai.
Čehijai (2-2; F grupa) reālas izredzes kvalificēties, bet rangu tabulā no 13. vietā esošās Somijas to šķir tikai 2,2 punkti – šīs komandas var samainīties vietām.
4. grozs: Somija (13.)*, Gruzija (14.), Turcija (15.)*, Beļģija (18.)
G grupā ceļazīme jau ir Serbijai (4-0) un rīkotājvalstij Somijai, bet Gruzijai (2-2) savā laukumā jāuzvar Dānija.
“Pieteikušās” divas galvenās pretendentes uz kvalifikācijas turnīra lielāko neveiksminieču statusu.
Horvātijai (16. vieta reitingā, E grupā 2-2) vispirms nepaveicās izlozē, nokļūstot grupā pie izteiktās favorītes Francijas (4-0) un pastarītes Kipras (0-4), kam garantēta ceļazīme kā rīkotājvalstij. Cīņā par 2. vietu ar Bosniju uzvarai savā laukumā (89:76) sekoja 90:110 izbraukumā un mīnusi savstarpējās spēlēs. Horvātus var glābt tikai uzvara pār Franciju – ja bosnieši nepaveiks to pašu.
Ukrainas komandai (17. vieta reitingā; A grupā 0-4) situācija vēl sarežģītāka – savā laukumā jāpieveic Slovēnija un izbraukumā jāuzvar Portugāle (2-2), kas pirms tam spēlēs Izraēlā.
Ja Horvātija un Ukraina nepaveiks brīnumus, uz 4. grozu var pakāpties Beļģijas izlase – ja savā laukumā uzvarēs Slovākiju vai slovāki zaudēs Latvijai.
5. grozs: Bosnija (19.), Izraēla (20.)*, Igaunija (22.)
Bosnijai plus 7 savstarpējās spēlēs ar Horvātiju var būt ceļazīmes vērtē. Katrā ziņā vismaz viena no šīm komandām – rangu tabulas 17. vai 19. vieta – finālturnīrā nespēlēs.
Igaunijas izlasei (3-1; H grupa) priekšpēdējā kārtā derēs uzvara vai pat mīnus 4 ar Ziemeļmaķedoniju (1-3). Sliktākajā gadījumā pēdējā kārtā būs jāuzvar Lietuvā vai jācer ar maķedoniešu klupienu Polijā (1-3, bet ceļazīme kā rīkotājiem).
Ceturtā komanda šajā grozā, visdrīzāk būs Islande (24.) vai Zviedrija (25.).
6. grozs: Kipra (38.)
Rangā viszemāk esošie kvalifikācijas turnīra dalībnieki attaisno reputāciju – četri zaudējumi ar kopējo grozu starpību mīnus 93. Bet – finālturnīrā vieta kā rīkotājvalstij.
Vēl 10 pretendenti
Pirms pēdējām divām spēļu kārtām neviena komanda nav pilnībā zaudējusi cerības kvalificēties, tiesa, izredzes ir atšķirīgas.
Ļoti reālas:
* Islandes izlasei (24. vieta rangā; B grupā 2-2) izbraukumā Ungārijā derēs pat zaudējums ar mīnus 4. Ja būs vairāk, pēdējā kārtā pašiem mājās jāuzvar Turcija vai jāsagaida Ungārijas zaudējums Itālijā.
* Portugāles komandai (28. vieta rangā; A grupā 2-2) ir divu uzvaru pārsvars pār Ukrainu (0-4), turklāt ar galvenajiem konkurentiem vēl jāspēlē savā laukumā.
Labas:
* Zviedrijai (25. vieta rangā; D grupā 2-2) pēc uzvaras pār pasaules čempioni Vāciju vajadzīga uzvara izbraukumā Bulgārijā vai savā laukumā pār Melnkalni. Nebūs viegli, bet paveicams.
Sarežģītas
* Horvātijas (16. vieta rangā; E grupā 2-2) un Ukrainas (17. vieta rangā; A grupā 0-4) situācija aprakstīta augstāk.
* Lielbritānijai (26. vieta rangā; F grupā 2-2): izbraukums uz Nīderlandi un savā laukumā ar Čehiju. Vajadzīga viena uzvara. Minimālā programma: ar nīderlandiešiem ne vairāk kā mīnus 3.
* Dānija (29. vieta rangā; G grupā 1-3): jāuzvar izbraukumā Gruzijā.
Ļoti sarežģītas
* Ungārija (21. vieta rangā; B grupā 0-4): jāuzvar Islande vismaz ar +6, tad jāuzvar Itālijā un jācer, ka islandieši savā laukumā zaudēs Turcijai.
* Bulgārija (23. vieta rangā; D grupā 1-3): savā laukumā vismaz ar plus 15 jāuzvar Zviedrija un jācer, ka pēdējā kārtā zviedri neuzvarēs Melnkalni. Ja būs mazāk, pēdējā kārtā pašiem jāuzvar izbraukumā Vācijā un jācer uz zviedru neveiksmi.
* Nīderlande (27. vieta rangā; F grupā 1-3): savā laukumā vismaz ar +5 jāpieveic Lielbritānija un arī tad pēdējā kārtā visdrīzāk būs vajadzīga uzvara izbraukumā Grieķijā.
* Ziemeļmaķedonija (30. vieta rangā; H grupā 1-3): Tallinā vismaz ar plus 6 jāuzvar Igauniju, pēdējā kārtā savā laukumā jāpieveic Polijas komandu un jācer, ka Igaunija zaudēs Lietuvā,
**
Kvalifikācijas turnīra 5. un 6. kārtas spēles notiks no 20. līdz 24. februārim. EuroBasket2025 finālturnīra grupu izloze notiks marta beigās Rīgā.